WARUNKI ZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO

Dla zyskania odpustu zupełnego, wymaga się trzech warunków:

- spowiedz sakramentalna,

- Komunia eucharystyczna

- modlitwa wskazana przez Ojca Świętego

Jedna spowiedz sakramentalna wystarcza do zyskania wielu odpustów, jednak dla zyskania odpustu należy każdorazowo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i przyjąć Komunię Świętą.

Dla zyskania odpustu potrzeba, aby komunia sakramentalna i modlitwa wintencjach Ojca Świętego była w samym dniu ustanowionego odpustu, mimo, że pozostałe trzy warunki są wykonywane przez wiele dni przed lub po realizacji przepisanego dzieła.

Warunek modlitwy w intencjach ojca Świętego wypełnia się, gdy odmawia się  jeden raz Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, jednak pozostawia się pojedyńczym wiernym możliwość odmówienia jakiejkolwiek innej modlitwy według własnego upodobania i pobożności.

O odpustach należy pamiętać:

- przed odpustem parafialnym,

- przed pielgrzymkami,

- przed Uroczystością Wszystkich Świętych,

Codziennie można zyskać następujące odpusty:

- adoracja eucharystyczna przez przynajmniej pół godziny,

- pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (przed właściwie wykonanymi stacjami),

- odmówienie cząstki (5 tajemnic), różańca NMP w kościele lub kaplicy, albo we wspólnocie rodzinnej lub innej zebranej razem dla realizacji wzniosłego celu,

- pobożne czytanie, lub słuchanie czytania Pisma Świętego przez przynajmniej pół godziny,

- odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub w kaplicy wobec najświętszego Sakramentu wystawionego do publicznej adoracji, lub przechowywanego w tabernakulum

Odpusty związane z nawiedzeniem miejsc:

warunek pobożnego nawiedzenia świętego miejsca wypełnia ten, kto w nawiedzanym przez siebie miejscu odmówi co najmniej wyznanie wiary i Ojcze nasz..

Przez pobożne nawiedzenie kościoła parafiialnego można zyskać odpust zupełny:

- 2 sierpnia (Porcjunkuki),

- w dniu tytułu koscioła 9...),

- 1 i 2 listopada - jedynie za zmarłych,

Przez pobożne nawiedenie kościołą, lub kaplicy instytutu życia konsekrowanego można zyskać odpust zupełny w dnu święta założyciela.

Przez pobożne nawiedzenie katedry, bazyliki mniejszej, lub sanktuarium można zyskać odpust zupełny raz w roku w dowolnie wybranym dniu. Przez pobożne nawiedzenie sanktuarium w zorganizowanej pielgrzymce można zyskać odpust zupełny za każdym razem,

Przez pobożne nawiedzenie cmentarza można zyskać odpust zupełny w dniach 1-8 listopada; można go ofiarować jedynie za zmarłych.

wtorek,